W piatek, 29 czerwca 2018 r. przedstawiciele Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego, Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań oraz Miasta i Gminy Swarzędz podpisali porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na trasach: Poznań Główny - Poznań Garbary - Poznań Wschód - Poznań Antoninek - Swarzędz; Swarzędz - Poznań Antoninek - Poznań Wschód - Poznań Garbary - Poznań Główny.
Niektóre z połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą realizowane z Nowego Tomyśla i Jarocina do Swarzędza. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego. - Chcę podkreślić, że dzisiejsze wydarzenie jest efektem dobrej konsekwentnej współpracy samorządów, których przedstawiciele przed państwem siedzą - mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Podpisując trzyletnie porozumienie gmina Swarzędz przystąpiła do projektu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i wraz z pozostałymi partnerami deklaruje partycypację w kosztach uruchomienia nowych połączeń. Zaczną one funkcjonować wraz z korektą rozkładu jazdy, która nastąpi 9 września 2018 roku. - Chciałbym przekazać bardzo pozytywne odczucia mieszkańców, które towarzyszą planom uruchomienia PKM do Swarzędza - powiedział burmistrz Marian Szkudlarek, a następnie poinformował o prowadzonych przez gminę działaniach, które mają zachęcić mieszkańców gminy do korzystania z PKM. Jednym z tych działań jest uruchomienie od 1 lipca br. bezpłatnej komunikacji autobusowej dowożącej pasażerów kolei do węzłów przesiadkowych. Do bezpłatnego przejazdu będzie upoważniał bilet kolejowy.
- Sukces jest po stronie metropolii. Dzisiaj jakiekolwiek działania, które wspólnie podejmujemy kończą się powodzeniem. To dotyczy np. realizacji projektów w ramach ZIT, jak również Poznańskiej Kolei Metropolitalnej - zauważył Jan Grabkowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, starosta poznański. Natomiast Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania zwrócił uwagę na znaczenie nowych połączeń dla mieszkańców Poznania. - Planujemy i wierzę, że uda się to zrealizować, połączenia bezpośrednie z Nowego Tomyśla lub z Jarocina do Swarzędza. Pociągi wtedy zatrzymają się na chwilę na stacji Poznań Główny, a następnie pojadą dalej do Swarzędza. Dla Poznania jest to początek szybkiej kolei miejskiej. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił istotny zwrot w poglądach na temat funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na terenie Poznania, gdzie najpierw ta kolej miała być transportem dowożącym mieszkańców aglomeracji do stacji Poznań Główny. Dzisiaj widać, że zgodnie myślimy o szybkiej kolei miejskiej, także projektując przystanki - informował. Adam Lewandowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, burmistrz Śremu poinformował o stanie przygotowań do uruchomienia PKM na trasie do Śremu.
Tagi:
Poznańska Kolej Metropolitalna,
Poznańska Kolej Metropolitalna,
Swarzędz,
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne