2017-11-17

Poznańska Kolej Metropolitalna coraz bliżej17 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której poinformowano o stopniu zaawansowania prac nad budową systemu połączeń kolejowych w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak - prezes Zarządu Stowarzyszenia (Prezydent Poznania) i Jan Grabkowski - wiceprezes (Starosta Poznański).

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Przygotowania do uruchomienia połączeń kolejowych w tym systemie są bardzo zaawansowane. Pociągi z logo Poznańskiej Kolei Metropolitalnej pojawią sią na torach w pierwszym półroczu 2018 roku.

Przed konferencją odbyła się seria spotkań z przedstawicielami samorządów, położonych wzdłuż 4 linii kolejowych, które w pierwszej kolejności mają być uruchamiane w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Tematem wszystkich spotkań było omówienie zasad współfinansowania projektu. - Dzisiaj zaprezentowaliśmy samorządom nową metodologię wyliczenia partycypacji w kosztach funkcjonowania projektu, opartego na solidaryzmie. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem poszczególnych gmin i powiatów, które zadeklarowały wolę uczestniczenia w tym przedsięwzięciu - powiedział w trakcie konferencji Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Jacek Jaśkowiak - prezes Zarządu Stowarzyszenia (prezydent Poznania) podkreślał bardzo dobre współpracę samorządów zaangażowanych w projekt. - Bardzo się cieszę z tej współpracy, nie jest łatwe wypracowanie porozumienia, które obejmuje aż tyle podmiotów. Naszym celem jest poprawa transportu publicznego. Wszyscy wiemy, że jest to jedyny sposób na zredukowanie korków i poprawienie komfortu przemieszczani się mieszkańców - mówił prezes Jacek Jaśkowiak. - Musimy bazować na solidarności i musimy sprawiedliwie dzielić koszty, bo jesteśmy tak naprawdę jednym organizmem. Nie mamy innego wyjścia, jesteśmy skazani na współpracę - dodał.

Swojego zadowolenia nie krył starosta Poznański Jan Grabkowski: - Dzisiejszy dzień jest dniem sukcesu. Uzyskanie porozumienia w tak wielu punktach przez tak wiele podmiotów jest dowodem na to, że samorządy dojrzały do partnerstwa. To też pokazuje, że Stowarzyszenie Metropolia Poznań jest ważnym elementem w życiu samorządów położonych w obrębie Poznania, ale jest też wzorcem do naśladowanie przez samorządy w innych częściach kraju - mówił.

Poznańska Kolej Metropolitalna jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, o częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego co 30 minut, zapewniający pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. W pierwszej kolejności PKM uruchomiona zostanie na 4 liniach kolejowych: do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. W drugim etapie, który przypadać będzie na lata 2019 - 2021 zakłada się sukcesywne włączanie do systemu kolejnych połączeń na zmodernizowanych liniach kolejowych. Przewidujemy, że nastąpi to w takiej kolejności: do Rogoźna (przełom 2019 i 2020 roku), Wrześni (2020 rok), Kościana (2020 r.), Szamotuł (2021 r.) i Gniezna (2021 r.).

Tagi:
Działalność, Powiat poznański, Poznań, Poznańska Kolej Metropolitalna, Poznańska Kolej Metropolitalna, starosta poznański
 - 1
 - 2