Pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Europie laboratorium tyfloakustyczne otwarto w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach pod Poznaniem.
Laboratorium powstało przy współpracy z naukowcami z Instytutu Akustyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej i w konsultacji z osobami niewidomymi. Jest to specjalnie wygłuszone pomieszczenie z zainstalowanym systemem nagłośnieniowym i komputerowym do stworzenia wirtualnej rzeczywistości postrzeganej słuchem. W pracy z dziećmi wykorzystywana jest unikatowa, opracowana przy udziale naukowców, baza zawierająca nagrania kilka tysięcy dźwięków. "Do tej pory takiej kompletnej bazy dźwięków nie było. W laboratorium odbywa się zapoznawanie z dźwiękami. Dziecko stoi na środku pokoju i słyszy np. jak za nim przejeżdża autobus. To jest nauka tych dźwięków, z którymi dziecko zetknie się w rzeczywistości" - powiedziała dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska. W Owińskach powstaje także pierwszy w Europie park orientacji przestrzennej o powierzchni 2 ha, w którym dzieci nauczą się samodzielności w poruszaniu się.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształcą się dzieci i młodzież do 24. roku życia. Mieści się w nim szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.
Zobacz także:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach ›
Fakty i liczby ›
Tagi:
Czerwonak,
Edukacja,
laboratorium,
niepełnosprawność,
niewidomi,
Owińska,
Politechnika Poznańska,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza