2022-03-08

Startuje budowa węzła Grunwaldzka



W rejonie przystanku kolejowego Poznań Junikowo, na granicy Poznania i Plewisk, powstanie nowy węzeł przesiadkowy wraz z wiaduktem kolejowym. Pasażerowie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zyskają wygodną możliwość przesiadek dzięki integracji różnych środków transportu. Przez wzgląd na realizację tej inwestycji w nocy z 11 na 12 marca br. (z piątku na sobotę) wprowadzone zostaną zmiany dotyczące organizacji ruchu na ul. Grunwaldzkiej.

– Węzeł Grunwaldzka połączy różne środki transportu, w szczególności wzrośnie rola przystanku kolejowego Poznań Junikowo. Zależy nam, by mieszkańcy powiatu i Poznania mieli wygodną alternatywę dla samochodów. Podróżni np. z gminy Komorniki będą mogli dojechać autem lub autobusem do węzła i przesiąść się do pociągu. To inwestycja bardzo ważna nie tylko z perspektywy naszego miasta, ale też całej aglomeracji poznańskiej – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przy przystanku kolejowym Poznań Junikowo (po stronie Plewisk) wybudowana zostanie pętla autobusowa. Znacznym ułatwieniem dla kierowców, pieszych, rowerzystów czy pasażerów komunikacji miejskiej stanie się bezkolizyjny przejazd pod linia kolejową, dzięki któremu mieszkańcy nie będą tracić czasu na postój przed często zamykanym szlabanem. Linia kolejowa E20, przecinająca ul. Grunwaldzką to połączenie Warszawy z Berlinem, mocno obciążone przez pociągi międzynarodowe, międzyregionalne, regionalne oraz aglomeracyjne.

Nowy, autobusowo-kolejowy przystanek zapewni podróżnym możliwość przesiadki w komfortowej formie „drzwi w drzwi” (peron w kierunku Poznania Głównego). Zaplanowany został również parking typu Park&Ride oraz miejsca postojowe dla jednośladów. Wokół obiektu znajdzie się nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, w tym kładka nad ul. Grunwaldzką. Całość uzupełnią: mała architektura, informacja pasażerska, ładowarki dla samochodów elektrycznych oraz zieleń.

Plac budowy przekazany zostanie 8 marca. Wówczas wykonawca w nocy z 8 na 9 marca br. przystąpi do pierwszych prac przygotowawczych, m.in. w zakresie sieci trakcyjnej na linii kolejowej oraz budowy tymczasowej pętli dla autobusów po stronie południowej. 12 marca br., o godz. 2:00 wprowadzona zostanie zmiana w organizacji ruchu, w wyniku której przejazd kolejowy zostanie zamknięty.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ul. Grunwaldzka jest ważna w codziennych podróżach mieszkańców, dlatego chcemy ograniczyć utrudnienia wynikające z prac budowlanych. W pierwszej kolejności powstanie tymczasowy przejazd kolejowy, którym będzie można poprowadzić ruch. W kolejnych tygodniach planowane są m.in. prace rozbiórkowe oraz ziemne, bo inwestycja to także przebudowa sieci infrastruktury. Powstanie również nowy zbiornik retencyjny – wskazuje Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Do całkowitego zamknięcia przejazdu przez tory w ciągu ul. Grunwaldzkiej dojdzie za ok. trzy tygodnie, wówczas urządzenia kolejowe służące do zarządzania system zamykania rogatek zostaną przeniesione. Dotychczasowy przejazd służył będzie jedynie pieszym i rowerzystom. Dzięki tymczasowym pętlom, po obu stronach linii kolejowej zapewniona będzie możliwość korzystania z komunikacji autobusowej. W dalszym ciągu, natomiast w ograniczonym zakresie, dostępna będzie kolej.

Harmonogram prac budowlanych przewidziany został na lata 2022-2023. Na realizację projektu pozyskano środki unijne, pozostałe koszty podzielone zostały na samorządy uczestniczące w projekcie, czyli Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz Gminę Komorniki.


Tagi:
Infrastruktura transportowa, Urząd Miasta, węzły przesiadkowe
 - 1