2021-12-24

Poznański dworzec po nowemu



13 grudnia br. w Poznaniu odbyło się pierwsze posiedzenie, parlamentarnego zespołu ds. dworca Poznań Główny. Miasto Poznań i PKP są blisko podpisania porozumienia, które określi zasady współpracy przy projektowaniu i finansowaniu budynku przy najważniejszym węźle komunikacyjnym Wielkopolski.

Pomysłodawcą powołania powstałego rok temu zespołu jest Franciszek Sterczewski, poznański poseł. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, w tym wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, miejska konserwatorka zabytków oraz poznańskie parlamentarzystki.
Podczas posiedzenia Mariusz Wiśniewski – Wiceprezydent Miasta Poznania podkreślał, iż miastu zależy na zawarciu porozumienia ze spółką PKP S.A., dzięki któremu możliwe będzie rozpisanie konkursu architektonicznego. Jego zakres obejmować będzie zarówno projekt nowego budynku dworca oraz placu przed nim, a także samej ulicy Dworcowej, która umożliwia dojazd na stację.
– Będziemy pokrywać część kosztów związanych z przygotowaniem tego konkursu. Mowa o części przed dworcem tzw. Placu Dworcowym i ulicy Dworcowej, a kolej będzie partycypować w tych kosztach, które będą dotyczyć samego dworca. Porozumienie ma też zawierać informacje o tym, jak dzielimy projektowanie techniczne obiektu, a także to, jak dzielimy jego realizację – mówił prezydent.

Aby budynek dworca wraz z placem znajdującym się przed nim stanowiły jedność i idealnie ze sobą współgrały, muszą zostać zaprojektowane wspólnie. Dzięki temu okolice dworca staną się przyjazne dla jego użytkowników. Działania te sprawią, że obszar nabierze charakteru miejskiego placu i stanie się wizytówką Poznania.
Zgodnie z wstępnymi planami ze wskazanego placu zniknie obecny parking dla aut. Dojazd dla samochodów indywidualnych i taksówek pozostanie, jednakże tylko w formie strefy kiss&ride. Zachowane zostaną miejsca dla miejskich autobusów, kończących i rozpoczynających pracę na placu przed dworcem.
– Jesteśmy na tak zaawansowanym etapie porozumienia, że przy aprobacie każdej ze stron, mogłoby ono zostać podpisane w każdej chwili. Miasto Poznań też jest gotowe, aby partycypować w kosztach konkursu architektonicznego, a także kosztach zagospodarowania ulicy Dworcowej i Placu Dworcowego – powiedział Grzegorz Kamiński, Dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania. PKP S.A. potwierdza informację, iż rozmowy dotyczące zawarcia porozumienia z Miastem Poznań w sprawie dworca przy stacji Poznań Główny są na ostatniej prostej. Kolejnym krokiem będzie wspólne ogłoszenie konkursu architektonicznego na zaprojektowanie dworca i infrastruktury przynależącej.

Spółka PKP S.A. rozważa również poszerzenie konkursu architektonicznego o nowe budynki komercyjne, które miałyby zostać zlokalizowane na obecnych tyłach budynku dworcowego, od strony południowej, w tzw. Międzytorzu.

Wizja tego jak wyglądał będzie dworzec, przestrzeń za nim oraz plac przed nim i sama ulica Dworcowa poznane zostaną dopiero po wyborze koncepcji opracowanej przez pracownię, której uda się wygrać konkurs architektoniczny. Następnie zostanie ona doprecyzowana podczas opracowywania koncepcji projektowej. Szacowany termin zakończenia tych prac to rok 2023.



Tagi:
dworzec, Infrastruktura transportowa, transport, Urząd Miasta
 - 1