Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2021-07-14

360 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3Dziewięćdziesięciu opiekunów dziennych przybędzie na obszarze Metropolii Poznań. Projekt „Wracamy na rynek pracy – aktywizacja zawodowa osób powracających lub wchodzących na rynek pracy po powrocie związanym z opieką nad dzieckiem do lat 3” pozwoli zainteresowanym uzyskać zawodowe kompetencje, a także stworzyć w sumie ponad 300 miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Stowarzyszenie szuka obecnie kobiet chętnych do udziału w projekcie, który będzie realizowany przez najbliższe dwa lata.

Uczestniczki mają nie tylko szansę na zdobycie kompetencji do zawodu Opiekuna Dziennego, ale otrzymają też dofinansowanie na adaptację i wyposażenie lokalu do prowadzenia usług opieki nad dziećmi do lat 3. Te możliwości są dostępne dla mieszkanek samorządów tworzących Metropolię Poznań, czyli Poznania, powiatu poznańskiego lub gmin Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem. 90 zakwalifikowanych osób uzyska:
- sfinansowanie 160-godzinnego kursu „Dzienny opiekun dziecka do lat 3”, dającego uprawnienia do wykonywania zawodu wraz z refundacją kosztów dojazdu (za udział w szkoleniu przysługuje stypendium szkoleniowe)
- realizację obligatoryjnych badań sanitarno-epidemiologicznych dopuszczających do wykonywania zawodu,
- sfinansowanie zakupu wyposażenia niezbędnego do organizacji opieki nad dziećmi.

Warunkiem jest zadeklarowanie utrzymania punktu opieki przez 2 lata.
Dodatkowo projekt zakłada wsparcie dla rodziców biorących udział w działaniach aktywizujących zawodowo w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi przez 12 miesięcy w nowopowstałych miejscach.
Projekt „Wracamy na rynek pracy…” obejmie więcej osób. Niezwykle ważnym aspektem są bowiem działania z zakresu aktywizacji zawodowej dla kolejnych 264 rodziców, którzy – z uwagi na konieczność opieki na dzieckiem do lat trzech – mieli przerwę w pracy zawodowej i potrzebują wsparcia w powrocie na rynek pracy. Rodzice mogą skorzystać z bezpłatnej opieki nad dzieckiem w czasie, w którym będą korzystać z :
- doradztwa zawodowego,
- szkoleń,
- kursów zawodowych
- pośrednictwa pracy
- płatnych staży i praktyk u pracodawców.
Dzięki realizacji projektu zniesiona zostanie bariera dotycząca braku miejsc opieki na dzieckiem, a osoby bezrobotne lub te po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim będą mogły podnieść swoje kwalifikacje. Jednocześnie przy pomocy pośrednika pracy pozyskają satysfakcjonujące zatrudnienie adekwatne do swoich umiejętności.
Warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo oraz (w przypadku opiekuna dziennego) utworzenie punktu opieki w jednej ze wskazanych gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.
Kontakt dla zainteresowanych uczestnictwem w projekcie: telefon – 786 102 024, mail – biuro@metropoliapoznan.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny. Projekt pt. „Wracamy na rynek pracy…” współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny. Realizatorem jest Stowarzyszenie Metropolia Poznań wraz z Miastem Poznań. Projekt będzie realizowany do czerwca 2023 r.
Pierwsze osoby uczestniczą już w szkoleniu. Po jego zakończeniu nowe opiekunki dzienne zajmą się dziećmi w świeżo powstałych miejscach opieki. Pionierskie placówki tego projektu zostaną uruchomione w gminie Kórnik.

Poniżej dostępny jest regulamin naboru oraz formularz zgłoszeniowy, który po wypełnieniu należy odesłać na adres biuro@projekt-opiekunki.pl

Zobacz także:
projekt-opiekunki.pl ›


Załączniki:
Formularz zgloszeniowy_opiekunki .docx [433.47 KB]
REGULAMIN naboru opiekunki_27.07.2021.docx [130.36 KB]


Tagi:
dzieci, opieka nad dziećmi, Rodzina i zdrowie
 - 1