2019-09-26

Jesień nie tylko w plenerze



Moda na bieganie trwa. Wokół Poznania bez trudu znaleźć można malownicze trasy do treningu pod chmurką w pięknych okolicznościach przyrody. A jeśli z tej chmury akurat pada deszcz, to pora na intrygujące muzea i wartościowe wystawy.

55 kilometrów – tyle łącznie liczy Aktywna Trójka, przeznaczona do wędrówek z kijkami, biegania i… biegówek. Cztery trasy prowadzą wśród pięknych krajobrazów Wielkopolskiego Parku Narodowego: wzgórz, lasów i jezior, śródleśnych polan i wiekowych alej drzew. Po drodze znalazło się kilka atrakcji: głaz Władysława Zamoyskiego, wieża widokowa – mauzoleum Bierbaumów, głaz Leśników oraz legendarna studnia Napoleona, w której raz do roku woda ma ponoć smak szampana! W lasach palędzko-zakrzewskich koło Dąbrówki oznakowano trasę, która w każdy sobotni poranek ożywa dzięki uczestnikom parkrun Dąbrówka – organizowanego regularnie przez cały rok pięciokilometrowego biegu z pomiarem czasu. Przez atrakcyjne krajobrazowo tereny przebiega również ścieżka biegowa „Łysy Młyn”. Na trasie zlokalizowanej pomiędzy poznańskim Radojewem a Biedruskiem podziw wzbudzają sędziwe dęby i bobrowe rozlewiska. Dogodnym miejscem na plenerowy trening jest również ścieżka zdrowia na zachodnim brzegu Jeziora Kórnickiego.
Wielbiciele wędrówek z kijkami mogą skorzystać z systemu szlaków w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego Promno. Pobiedziskie Szlaki Nordic Walking to trzy pętle prowadzące wśród pól i dorodnych lasów liściastych z kilkoma śródleśnymi jeziorami i licznymi oczkami wodnymi. Podobny system tras nordic walking oznakowano również w lasach nad Wełną w rejonie Obornik.
U progu jesieni warto odwiedzić muzea, które mają za sobą modernizacje i zmiany. W Muzeum Tyflologicznym w Owińskach po przerwie można znów zobaczyć największą w kraju kolekcję map dla osób niewidomych i niedowidzących, a od połowy miesiąca rusza nowa odsłona Muzeum Misyjnego Ojców Werbistów w Chludowie, prezentującego eksponaty etnograficzne z wielu zakątków świata. Przez cały miesiąc dostępne są także interesujące wystawy. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra prezentowane są Impresje z natury, czyli fotografie Grażyny Nowotnej. Muzeum Śremskie gości wystawę prac Michała Bukowego o intrygującym tytule Lelum polelum, a w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu „Oaza” można podziwiać wystawę malarstwa Adama Kołakowskiego Moja baśń, która przenosi odbiorców w świat niezwykłych opowieści, marzeń i snów.

Tagi:
Sport i rekreacja
 - 1