Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-05-28

Żywa historia i niezwykłe festiwaleW czerwcu metropolia Poznań oferuje niezwykle zróżnicowane atrakcje. Szczególne powody do zadowolenia będą mieli miłośnicy historii.

Pierwsza połowa miesiąca to czas festiwali. Ich listę rozpoczyna UFO, czyli Uliczny Festiwal Osobliwości, w czasie którego centrum Szamotuł opanują aktorzy wcielający się w żywe rzeźby. Tydzień później piękny pałac w pobliżu Obornik z pewnością przyciągnie wielu fanów dobrej książki odwiedzających Festiwal Literackie Objezierze. Następny weekend przyniesie dwa interesujące wydarzenia. W Buku odbędzie się finał Festiwalu Muzyki Kameralnej, a rekonstrukcja historyczna Rzeczpospolita Mosińska 1848 przypomni ciekawy epizod z czasów Wiosny Ludów, kiedy Mosina przez kilka dni była… tymczasową stolicą Polski. Z pikniku historycznego w klimacie XIX-wiecznego miasteczka już kilka dni później będzie można przenieść się do średniowiecza. Motywem przewodnim tegorocznego Weekendu na Szlaku Piastowskim będą gry i zabawy małych Słowian, a specjalny program przygotowały m.in. Brama Poznania, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach oraz Gród Pobiedziska. Kto po takiej dawce atrakcji będzie jeszcze czuł niedosyt przedstawianej w fascynującej oprawie historii, może zawitać do Parku Dzieje w Murowanej Goślinie, by obejrzeć największe nocne widowisko plenerowe w Polsce pt. Orzeł i Krzyż. Kilkukrotnie powtarzany imponujący spektakl to opowieść o losach Polski od legendarnych początków po Solidarność, z towarzyszeniem poruszającej muzyki, efektów specjalnych, mappingów na wodzie i gry światłem. Listę najciekawszych atrakcji miesiąca kończy Niedziela ze Smakiem w Obornikach – wydarzenie, którego nazwa mówi sama za siebie.
Czerwcowa pogoda i długi dzień sprzyjają, by spróbować swoich sił w wakeboardzie, czyli sporcie wodnym, który najprościej opisać jako snowboard na wodzie. Oferta metropolii Poznań w tym zakresie jest bardzo bogata, a do wakeparków w Owińskach (Wake Spot), Pobiedziskach (Kuwaka Wake), Poznaniu (Wake Park Malta), Stęszewie (Wake City) i Śremie (Wake Place) w ubiegłym roku dołączył Wake Park Kórnik. Początkujący mogą tam skorzystać z rad instruktorów, a bardziej doświadczeni – ćwiczyć skomplikowane ewolucje z wykorzystaniem specjalnych przeszkód. Wakeparki ulokowano w pobliżu plaż, gdzie można skorzystać z kąpieli, wypożyczyć leżaki i kajaki. Popularność zyskuje też SUP (Stand Up Paddleboarding) – pływanie na stojąco z wiosłem w ręku, stanowiące świetną zabawę połączoną z ćwiczeniem równowagi.


Na fotografii: Wake Park Kórnik
Fot. Archiwum Wake Park KórnikTagi:
Rodzina i zdrowie, Sport i rekreacja
 - 1