Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-06-23

Reaktywacja linii kolejowej – kolejny etapTrwają prace nad przywróceniem połączenia kolejowego pomiędzy Śremem a Czempiniem, które z czasem ma funkcjonować w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

W Urzędzie Miejskim w Śremie odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Dyskutowano na temat przygotowania aplikacji o dofinansowanie inwestycji w ramach programu Kolej+. Wniosek o pozyskanie środków rządowych na przywrócenie kolei w Śremie należy złożyć do 26 sierpnia br.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Adam Lewandowski – burmistrz Śremu, Bogdan Frąckowiak – pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań ds. Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i Robert Pilarczyk – dyrektor Departamentu Transportu UMWW.
Uczestnicy spotkania są przekonani o tym, że współpraca samorządów wojewódzkiego, śremskiego oraz Stowarzyszenia Metropolia Poznań daje realną szansę na uzyskanie niezbędnych środków finansowych i realizację inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat.
Spotkanie było pierwszym spotkaniem roboczym po ogłoszeniu naboru wniosków i rozpoczęło intensywną pracę nad opracowaniem aplikacji.
Linia Śrem – Czempiń o długości ponad 20 km wybudowana została w 1885 roku. W 1995 roku zawieszono na niej przewozy pasażerskie, a 19 grudnia 2002 roku PKP PLK SA przekazał ją do zasobów PKP SA w celu fizycznej likwidacji. Od lat dziewięćdziesiątych całkowitej zmianie uległa sytuacja gospodarcza Polski, a rozwijająca się gwałtownie w ostatnich latach aglomeracja poznańska generuje zapotrzebowanie na usługi kolejowego transportu publicznego.
Znakomitym przykładem powrotu pasażerów do kolei okazała się kilka lat temu rewitalizacja linii 356 z Poznania do Wągrowca. Popularność tego połączenia jest tak duża, że podróżni sugerują zwiększenie liczby połączeń i wydłużenie składów pociągów.Tagi:
Poznańska Kolej Metropolitalna, Śrem
 - 1