Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2022-11-07

Systemowy i ekologiczny dworzec z Nowym TomyśluOtwarto nowoczesny, ekologiczny i dopasowany do potrzeb wszystkich podróżnych, dworzec kolejowy w Nowym Tomyślu.

Obiekt wybudowany został w ramach programu inwestycji dworcowych z dofinasowaniem ze środków unijnych. Wybudowany został w nowej, lepszej lokalizacji. Budynek stanął bliżej przejścia podziemnego prowadzącego do peronów. Zmiana ta pozwoli użytkownikom kolei na szybsze dotarcie do pociągów. Projekt innowacyjnego dworca jest autorskim pomysłem spółki PKP SA. Jest on prostą, geometryczną bryłą o nowoczesnym charakterze, którą zdobi przykuwająca uwagę wieża zegarowa. Dworzec składa się z dwóch części. Jedna z nich pełni funkcję poczekalni, w której znajduje się również przestrzeń do obsługi podróżnych. We wnętrzu dominuje jasna kolorystyka, duża ilość przeszkleń w postaci witryn zapewnia dostęp światłą dziennego. W pomieszczeniu poczekalni znalazły się gabloty, ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar, nie zabrakło również klimatyzacji. Drugą cześć stanowi toaleta oraz kasa biletowa należąca do operatora Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, czyli spółki Koleje Wielkopolskie. Pod zadaszeniem łączącym obie części dworca znalazły się również miejsca siedzące, stojaki rowerowe dla 26 jednośladów oraz stacja ich naprawy.

Powstały dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb pasażerów, również tych o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyeliminowane potencjalne bariery architektoniczne, jednocześnie wprowadzono rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami tj.: oznakowania w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące czy mapy dotykowe. Kontrasty kolorystyczne zastosowanego we wnętrzu ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym w przestrzeni dworca.

– Dworzec w Nowym Tomyślu to już 22. innowacyjny dworzec systemowy, który otworzyliśmy dla podróżnych w obecnym programie inwestycji dworcowych i jednocześnie trzeci obiekt tego typu w województwie wielkopolskim. Jest to budynek nowoczesny, komfortowy i bezpieczny. Jestem przekonany, że spełni on oczekiwania wszystkich podróżnych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Dworzec w Nowym Tomyślu, jak wiele innych nowo budowanych tego typu obiektów, został wyposażony w ekologiczne rozwiązania. Jest to między innymi energooszczędne oświetlenie w technologii LED, ale nie tylko. Na dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, które zapewnią „zieloną energię” na potrzeby funkcjonowania obiektu, a wewnątrz niego znalazł się również system służący do odzysku wody deszczowej. Przefiltrowana woda będzie wykorzystanie ponownie do spłukiwania toalet. Wszystko, czyli instalacje i urządzenia, zarządzane jest za pomocą inteligentnego systemu „Building Managment System”, którego celem jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. W obiekcie zainstalowano również nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz zdalnego zamykania obiektu.

Prace związane z powstanie tego obiektu realizowane były w formule „projektuj i buduj” przez firmę SKB. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 4,1 mln złotych.


Tagi:
dworzec, Infrastruktura transportowa, Poznańska Kolej Metropolitalna
 - 1