2021-12-29

Płatność kartą w autobusach i tramwajach



Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu planuje w roku 2022 rozwinięcie obecnego systemu dystrybucji biletów jednorazowych (czasowych). Plany obejmują wprowadzenie płatności za pomocą karty lub urządzeń mobilnych w każdym autobusie i tramwaju. Jak informuje ZTM, konkurs na operatora płatności został rozstrzygnięty. Najkorzystniejszą ofertę w przeprowadzonym postępowaniu konkursowym przedstawiła firma Mennica Polska.

– Wprowadzenie nowej możliwości dokonywania opłaty za przejazd jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Zależy nam, żeby pasażerowie chcący korzystać z biletów jednorazowych mogli kupować je w każdym pojeździe przy użyciu karty płatniczej lub telefonu – informuje Jan Gosiewski Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

– Cieszy nas, że mieszkańcy Poznania staną się beneficjentami korzyści wynikających z wdrożenia Open Payment System. Pasażerowie zyskają wygodniejszy i szybszy sposób na uiszczenie opłaty za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej – bez potrzeby posiadania papierowej wersji biletu przed wejściem do pojazdu. Tego typu projekty realizujemy z sukcesami od kliku lat w miastach, dla których priorytetem jest dbałość o wygodę użytkowników komunikacji miejskiej – informuje Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej. – Warto zwrócić uwagę również na proekologiczny charakter innowacji, z uwagi na eliminację papierowego biletu czy potwierdzenia uprawnienia do przejazdu – zastępuje go popularna zbliżeniowa karta płatnicza – dodaje.

Zgodnie z założeniami projektu wszystkie pojazdy realizujące przewozy na liniach komunikacyjnych organizowanych przez ZTM (w tym pojazdy przewoźników gminnych), zostaną wyposażone w terminale umożliwiające opłacanie przejazdów za pomocą nośników elektronicznych. Pasażerowie nie posiadający ważnego biletu okresowego lub karty PEKA (umożliwiającej opłatę za przejazd w taryfie przystankowej za pomogą tPortmonetki), zyskają możliwość zakupienia odpowiedniego biletu czasowego w dedykowanym do tego „biletomacie mobilnym” za pomocą karty lub urządzania działającego w technologii NFC (smartfon, smartwatch) z podpiętą karta płatniczą, zaraz po wejściu do pojazdu. W „mobilnym biletomacie” dostępne będą bilety czasowe ZTM: na 15, 45 i 90 minut oraz dobowe.

Umowa z firmą Mennica Polska podpisana zostanie przed końcem grudnia br. na okres 5 lat, które liczone będą od dnia uruchomienia systemu dystrybucji biletów. Natomiast, do końca sierpnia 2022 roku system ten zostanie wdrożony.


Tagi:
Aglomeracja Poznańska, bilet, Transport indywidualny i zbiorowy, ZTM
 - 1