Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2021-11-10

Milion dla Lubonia i Buku – nagrody za szczepieniaLuboń laureatem konkursu Najbardziej Odporna Gmina. W ogłoszonej przez rząd rywalizacji, w której o kolejności rankingu decydował wskaźnik wyszczepienia, miasto zajęło drugie miejsce w kategorii średnich gmin (30-100 tys. mieszkańców). To oznacza 1 mln zł do wydania cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19. Podobną nagrodę uzyskał Buk - w konkursie Rosnąca Odporność.

10 listopada 2021 Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę laureatów we wszystkich kategoriach konkursu Najbardziej Odporna Gmina. Miasto Luboń ze wskaźnikiem wyszczepienia na poziomie 63,61% znalazło się na drugiej pozycji w kategorii średnich gmin. Pierwsze miejsce zajęło Piaseczno (65,16%), a trzecie Pruszków (63,16%). W tej kategorii pierwszym trzem samorządom przysługuje nagroda w wysokości 1 mln zł, który należy wydać na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19, zgodnie z art. 2 ust. 2 Ustawy COVID-19.
- Chcielibyśmy wydać te pieniądze tak, żeby wróciły do mieszkańców – komentuje Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia – Planujemy stworzyć centrum pocovidowe, z szeroko rozumianym wsparciem dla osób po przejściu infekcji koronawirusem, po lockdownie. Mamy pomysły jak spożytkować te pieniądze.
W Luboniu w pełni zaszczepionych jest już 20 366 osób. Władze miasta podkreślają, że tak wysoki poziom został osiągnięty dzięki współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, Narodowym Funduszem Zdrowia, Metropolią Poznań, Szpitalem Podolany, Przychodnią Lekarza Rodzinnego przy ul. Poniatowskiego i Med Luxem – Specjalistycznym Centrum Medycznym w Luboniu.
Kolejnym celem Lubonia jest osiągnięcie poziomu 67 procent wyszczepienia, co oznacza tytuł Gminy na Medal. To wiązałoby się z kolejną nagrodą – 100 tys. zł. Uprawnienie do takich środków uzyskało w listopadzie Miasto Poznań, które jako szósty samorząd w kraju osiągnęło wymagany poziom wskaźnika.
Na milion złotych zapracowali także mieszkańcy miasta i gminy Buk, którzy osiągnęli w okresie sierpień-październik największy przyrost liczby zaszczepionych w powiecie poznańskim – 9%. Drugie miejsce (8,9%) i pół miliona złotych osiągnęły Pobiedziska, a 250 tys. zł odebrać będzie mógł Stęszew.
Te nagrody to także efekt wspólnego działania samorządów Metropolii Poznań. Akcje zachęcające do przestrzegania norm sanitarnych, a później do szczepień przeciw koronawirusowi, sprawiły, że w pierwszej dziesiątce średnich gmin znalazł się również Swarzędz, któremu niewiele zabrakło do podium i gwarantowanego miliona (4. miejsce) oraz Szamotuły i Komorniki.
Najbliższe szczepienia w Luboniu odbędą się 12 listopada, jak w każdy piątek, w Centrum Organizacji Pozarządowych. W Buku niezmiennie szczepienia w środy i czwartki w Szkole Branżowej.


Tagi:
nagroda, Rodzina i zdrowie, szczepienia
 - 1