Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2021-01-07

Uwaga, oszuściNa stronie internetowej gminy Dopiewo zamieszczony został artykuł – przestroga dla osób, które zamierzają w najbliższym czasie zamontować na dachu swojego domu panele fotowoltaiczne. Okazuje się, że oszuści nie przepuszczają żadnej okazji.

Sygnały o oszustwach przekazali do urzędu gminy mieszkańcy gminy Dopiewo. Informacje dotyczyły m.in. przypadku nieuczciwego postępowania przez pracowników firm fotowoltaicznych. Metoda wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych „na fotowoltaikę” jest obecnie dość częstym procederem. Również policja apeluje o czujność i dokładne sprawdzenie ofert, które mogę skutkować stratą pieniędzy i udostępnieniem danych osobowych oszustom.
Fotowoltaika absolutnie nie jest obowiązkowa. Nie jest nigdy w 100 proc. dofinansowana, a na terenie gminy Dopiewo dofinansowanie wynosi 70 proc. „Nigdy nie płać z góry; nie podpisuj umowy tego samego dnia; poproś o referencje; bądź czujny – podejrzanie niska cena, montaż w bardzo krótkim czasie powinny wzbudzić ostrożność; wybieraj tylko renomowane firmy fotowoltaiczne” – to zasady, których powinniśmy przestrzegać w kontaktach z obcymi firmami.
– Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Podają się za pracowników firm, pracowników instytucji państwowych, konsultantów itp. Cel jest jeden – jak najszybciej zniknąć z otrzymanymi pieniędzmi lub doprowadzić do jak najszybszego podpisania niekorzystnej umowy – ostrzegają policjanci. Dlatego, nie płaćmy nigdy z góry, a w przypadku wpłaty zaliczki, to praktyka wygląda różnie – można się zgodzić na zaliczkę w wysokości 10-20 proc. Na zakup materiałów. Jeśli instalator naciska na wyłożenie sporej części kwoty (40-60%) – to może być próba oszustwa.
Niektórzy klienci takich firm mają problem z odzyskaniem wpłaconych kwot – jedna z osób z gminy Dopiewo straciła 40 tys., kolejna – 29 tys. zł, jeszcze inna została z kredytem na 17 tys. zł.
Wzmóc czujność powinny też brak możliwości dostarczenia referencji wystawionych przez poprzednich klientów oraz zbyt niska cena. Koszty instalacji fotowoltaicznych na rynku są porównywalne i wahają się w granicach od ok. 4.500 do ok. 6.500 zł za 1 kWp.
W wielu miejscowościach tuż po ogłoszeniu programu “Mój prąd” lub „Czyste powietrze” głośno było o oszustach, którzy wykorzystując chaos informacyjny wokół projektu, podszywali się pod strony Ministerstwa Energii czy Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za pomocą fałszywych formularzy wyłudzali dane osobowe. Również osoby podszywające się pod pracowników WFOŚiGW pobierały zaliczki na poczet pomocy w uzupełnieniu i złożeniu wniosku w programie „Czyste powietrze”. Należy pamiętać, że Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wsparcie i pomoc oferuje bezpłatnie.

FOT. PIXABAY
 - 1