Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-12-31

Powstaje dworzec w Nowym TomyśluPodróżujący pociągami kursującymi w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na linii Poznań - Nowy Tomyśl już niebawem będą mogli korzystać z nowoczesnego, dostosowanego do potrzeb wszystkich grup podróżnych i nastawionego na ekologię dworca w Nowym Tomyślu. To kolejny z około 40 tego typu obiektów, który powstanie w ramach realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A. zakładający zaprojektowanie i budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb. Dzięki działaniom kolejowej spółki już w przyszłym roku pierwszy taki obiekt pojawi się w województwie wielkopolskim. Dworzec w Nowym Tomyślu, którego budowa rozpoczęła się we wrześniu br., powstanie w nowym miejscu. Obiekt zostanie zlokalizowany bliżej przejścia podziemnego prowadzącego na perony, dzięki czemu podróżni będą mogli szybciej dotrzeć do pociągów. W nowym budynku znajdą się przeszklona poczekalnia, pomieszczenie kasy biletowej i toalety. Po obu stronach dworca pojawią się stojaki na rowery – łącznie na 26 jednośladów – oraz stacja naprawcza. Zagospodarowany zostanie teren przed obiektem – zamontowane zostaną elementy małej architektury, m.in. ławki i kosze. W ramach realizowanej równolegle inwestycji miejskiej powstaną nowy układ drogowy, miejsca parkingowe oraz pętla autobusowa. W przyszłości dworzec będzie stanowił element funkcjonalnego węzła przesiadkowego.
Charakterystyczną cechą IDS-ów są ekologiczne rozwiązania. Nie zabraknie ich również na dworcu w Nowym Tomyślu. Na dachu obiektu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne służące pozyskiwaniu energii słonecznej. Pojawi się także energooszczędne oświetlenie LED wraz z automatyką sterującą – dworce rozjaśnią się bardziej w momencie wjazdu pociągu na stację. Dodatkowo na dachu dworca w Nowym Tomyślu zamontowany zostanie system do odzysku wody deszczowej, który posłuży do spłukiwania toalet w budynku.
Obiekt zostanie także w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród rozwiązań, które pojawią się w budynku, warto wskazać m.in. na ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a, pętle indukcyjne czy dotykowe schematy dworca. Do potrzeb osób o ograniczonej mobilności dostosowane zostaną również toalety.
Na dworcu w Nowym Tomyślu wzrośnie poziom bezpieczeństwa. W ramach inwestycji planowany jest montaż monitoringu. Pojawią się także systemy kontroli dostępu i zdalnego zamykania obiektów, a także system sygnalizacji włamania. Nad całością instalacji i urządzeń będą czuwały systemy BMS (Building Management System), które zaplanowano z myślą o optymalizacji zużycia energii elektrycznej i cieplnej. W budynku dworca pojawi się System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów. W poczekalni podróżni będą mogli skorzystać z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi.
Koszt budowy dworca systemowego w Nowym Tomyślu wyniesie około 4,8 mln zł brutto. Zakończenie inwestycji planowane jest na I półrocze 2021 r.

FOT. WIZUALIZACJA, ARCHIWUM PKP SA


Tagi:
Poznańska Kolej Metropolitalna
 - 1