Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-11-04

Koleje Wielkopolskie mają nowe składyW pociągach funkcjonujących w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na trasach z Poznania do Grodziska i z Poznania do Wągrowca będzie luźniej. Na tory wyjechały nowe składy spalinowe.

Wczoraj do eksploatacji zostały włączone zostały dwa najnowsze pojazdy typu 36WEhd. Te trzyczłonowe składy stanowią istotne uzupełnienie taboru obsługującego połączenia na liniach Poznań – Wągrowiec – Gołańcz oraz Poznań – Grodzisk Wlkp. – Wolsztyn. To na tych odcinkach odnotowuje się coraz większe potoki pasażerskie. Zwiększenie taboru jest odpowiedzią na oczekiwania pasażerów i rosnące zapotrzebowanie na nowoczesny transport zbiorowy.
Całe przedsięwzięcie jest realizowane dzięki dofinansowaniu w ramach WRPO 2014+ („Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Wielkopolsce poprzez zakup spalinowego taboru kolejowego”). Łączna wartość zamówienia na cztery pojazdy opiewa na 94 956 000 zł, a kwota dofinansowania wynosi 66 368 000 zł. Firma NEWAG została ogłoszona zwycięzcą przetargu na dostawę czterech spalinowych zespołów trakcyjnych w lipcu 2019 roku. Wykonawca dotrzymał ustalonego terminu dostawy pierwszych dwóch pojazdów.
Nowe składy posiadają 170 miejsc siedzących, a ich prędkość eksploatacyjną określono na co najmniej 120 km/h. Pociągi są przyjazne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się, a komfortową przestrzeń uzupełniają liczne gniazdka do ładowania urządzeń elektrycznych, klimatyzacja oraz ekrany z informacją pasażerską. Estetykę wnętrza dopełniają stonowane kolory i zastosowanie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych.

FOT. ARCHIWUM KOLEI WIELKOPOLSKICH SP. Z O.O.


Tagi:
Poznańska Kolej Metropolitalna, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1
 - 2
 - 3