Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-08-27

Zakończenie ważnego etapu prac na linii kolejowej Poznań - WarszawaZasadnicze prace na wielkopolskim odcinku modernizowanej linii kolejowej między Swarzędzem a Barłogami, na trasie Poznań – Warszawa zakończą są do końca sierpnia – informują władze PKP PLK SA.

Pociągi sprawnie i bezpiecznie przejeżdżają nowymi torami z siecią trakcyjną na ok. 130 km odcinku Swarzędz – Barłogi. W ruchu kolejowym wykorzystywane są nowoczesne urządzenia sterowania, m.in. rozjazdy, semafory i urządzenia przejazdowe. Płynny ruch nadzorują dyżurni z wyposażonego w zaawansowane technologie Lokalnego Centrum Sterowania w Koninie.
– Dzięki Krajowemu Programowi Kolejowemu kolej staje się coraz bardziej atrakcyjna, zarówno w kontekście przewozów pasażerskich, jak i towarowych. W to założenie dobrze wpisuje się odcinek między Swarzędzem a Barłogami na modernizowanej linii Poznań – Warszawa. Za kilka dni terminowo zakończymy dobrze zrealizowaną inwestycję, która już służy pasażerom, dzięki komfortowym peronom, nowym przejściom podziemnym, windom, pochylniom i sprawnym przejazdom pociągów po nowych torach – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dyrektor ds. realizacji inwestycji.
Po zakończeniu inwestycji poprawią się warunki przewozów pasażerskich i towarowych na linii, która jest częścią korytarza transportowego TEN-T Morze Północne – Bałtyk.
Jeszcze w sierpniu pasażerowie na stacjach w Koninie i Kole skorzystają z nowych wind w przejściach podziemnych a o odjazdach i przyjazdach pociągów poinformuje ich nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą ważny etap inwestycji na linii Poznań – Warszawa.
Projekt „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa – Poznań pozostałe roboty, odcinek Sochaczew – Swarzędz” o wartości ok. 2 mld zł jest współfinansowany z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Zasadnicze prace na tym odcinku trasy Poznań – Warszawa powinny się zakończyć do III kwartału 2021 r.

Na fotografii: wymienione tory i sieć trakcyjna na stacji Konin.

FOT. ARCHIWUM PKP PLK SA


Tagi:
Infrastruktura transportowa, Poznańska Kolej Metropolitalna, Swarzędz, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1