Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-06-30

Tak głosowała metropolia PoznańPierwsza tura wyborów na prezydenta RP za nami. Za niecałe dwa tygodnie znowu pojawimy się przy urnach.

Mieszkańcy metropolii Poznań bardzo licznie wzięli udział w wyborach na prezydenta RP, które odbyły się w ostatnią niedzielę. Gdy frekwencja w Polsce wyniosła 64,51 proc., w gminie Suchy Las zagłosowało aż 79,69 proc. osób uprawnionych do głosowania. Na drugim miejscu wśród gmin metropolitalnych pod względem frekwencji znalazła się gmina Dopiewo (78,42 proc.), a na trzecim Tarnowo Podgórne (77,39 proc.). Najniższa frekwencja, ale także bardzo wysoka, miała miejsce w gminie Skoki (61,01 proc.), a później w Kostrzynie (64,37 proc.). W Poznaniu głosowało 72,85 proc. uprawnionych, a na terenie powiatu poznańskiego 73,34 proc.
Pierwszą turę wyborów na terenie metropolii Poznań zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Andrzej Duda był na drugim miejscu. W zdecydowanej większości samorządów tworzących stowarzyszenie Metropolia Poznań Rafał Trzaskowski wygrał wyraźnie, Andrzej Duda z dużo mniejsza przewagą wygrał w gminach Buk, Kostrzyn, Skoki, Stęszew i Śrem.
Według oficjalnych danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą pierwszą turę wyborów prezydenckich w Polsce wygrał Andrzej Duda, który zdobył 43,5 proc. głosów, a na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,46 proc. Na Andrzeja Dudę głosowało ponad 2,5 mln osób więcej niż na Rafała Trzaskowskiego.
 - 1