Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-05-18

Powiat przyznał nagrody twórcom kulturyPowiat poznański kolejny raz uhonorował i nagrodził ludzi kultury. – W obecnych, trudnych czasach to szczególnie ważne, aby wspierać tych, którzy tworzą kulturę i promują nasz powiat – podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski, ogłaszając laureatów nagrody powiatu poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2019 roku.

Uroczystość była nietypowa, odbywała się wirtualnie. – Siedząc w domach, jeszcze bardziej zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak ubogie byłoby nasze życie bez artystycznej twórczości – dodaje starosta. Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Powiat Poznański przyznaje już ponad dziesięć lat. Wyróżnienia otrzymują nie tylko artyści, twórcy, animatorzy i pracownicy instytucji kultury czy też nauczyciele, ale także organizacje prowadzące działalność kulturalną. – Doceniamy przede wszystkim ludzi z pasją, którzy korzystając ze swoich talentów budują poczucie wspólnoty, tak bardzo nam potrzebnej właśnie dzisiaj – podkreśla Jan Grabkowski.
Nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Zespół Kameralny Amici Canti. Grupa powstała w 1996 roku z inicjatywy dyrygenta, Leszka Górki. Zespół działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku i tworzy go grupa amatorów i pasjonatów sztuki wokalnej. Są to m.in. informatycy, przedsiębiorcy, bankowcy, nauczyciele i studenci. Zespół ma w repertuarze dzieła religijne i świeckie, muzyki dawnej i współczesnej, utwory jazzujące, jak również opracowania muzyki rozrywkowej kompozytorów polskich i zagranicznych.
Laureatem nagrody drugiego stopnia za rok 2019 zostało Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo. Orkiestra gromadzi w swoich szeregach ludzi, którzy kochają muzykę, amatorów często uczących się samodzielnie. W minionym roku Orkiestra koncertowała m.in. w Grecji.
Nagroda trzeciego stopnia trafiła do Mateusza MJ Sibilskiego, dyrygenta i kierownika artystycznego Orkiestry Uniwersyteckiej działającej przy Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Laureat jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie studiował dyrygenturę symfoniczną. Przez 30 lat pracy artystycznej, jako jeden z niewielu, łączy pasję pracy z ruchem amatorskim z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Zespoły, którymi na co dzień opiekuje się Mateusz MJ Sibilski wciąż podnoszą swój poziom artystyczny. Poznański Chór Kameralny Fermata należy do najlepszych chórów akademickich w Polsce.

Na fotografii: Zespół Kameralny Amici Canti (Fot. Strona www. zespołu)


Tagi:
Kultura, Powiat poznański
 - 1