Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-12-09

Więcej połączeń kolejowych w regionieOd 15 grudnia w Wielkopolsce wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany mają związek m.in. ze zwiększeniem od początku przyszłego roku liczby połączeń realizowanych w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Pasażerskie połączenia kolejowe w Wielkopolsce cieszą się coraz większą popularnością. Zwiększająca się liczba pasażerów wymaga od operatorów (Koleje Wielkopolskie i Przewozy Regionalne) wprowadzania zmian dotyczących zwiększenia częstotliwości połączeń pasażerskich i zakupu nowego taboru. Liczba pasażerów przemieszczających się w ciągu doby na terenie Wielkopolski wynosi już 79 tys. osób, z czego Koleje Wielkopolskie przewożą 41 tys., a Przewozy Regionalne 38 tys. osób. Liczby te zapewne jeszcze wzrosną po zakończeniu modernizacji linii kolejowych z Poznania do Szczecina i z Poznania do Wrocławia. Sukcesywnie na torach pojawia się nowy tabor zakupiony przez Województwo Wielkopolskie.
Zmiany rozkładu jazdy zakładają m.in. wprowadzenie od 15 grudnia nowych tras: Poznań – Piła (Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o.) i Leszno – Głogów – Zielona Góra (Przewozy Regionalne). W związku z dalszym rozwojem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wydłużone zostaną trzy pary połączeń PKM na trasie Poznań Gł. – Kostrzyn Wlkp. – Poznań Gł. do/ z stacji Września od 2 stycznia 2020 r. Ponadto wydłużona zostanie relacja z Wrześni do Konina (odjazd o 11.40) oraz pojawi się nowe połączenie z Poznania do Konina (odjazd o godz. 19.35).
W zawiązku z zakończeniem modernizacji torów, przystanków i dworców na linii 354 (Poznań – Piła) na odcinku Poznań – Rogoźno pojawiły się nowe przystanki: Poznań Podolany, Złotniki Grzybowe, Złotkowo, Bogdanowo. Na linii Poznań Piła pojawią się trzy dodatkowe połączenia regionalne: Poznań Gł. – Piła – Poznań Gł. oraz trzy dodatkowe pary połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej z Poznania do Rogoźna.
W czasie konferencji prasowej, w trakcie której przekazano informacje dotyczące zmian w rozkładzie jazdy Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego zapewnił, że wprowadzając zmiany w rozkładzie jazdy Województwo Wielkopolskie brało pod uwagę sugestie pasażerów.
Szczegółowe rozkład jazdy pociągów kursujących w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej obowiązujący od 15 grudnia można znaleźć na stronie: http://www.kolej.metropoliapoznan.pl/rozklad_jazdy.html

Tagi:
Poznańska Kolej Metropolitalna
 - 1