2019-11-13

Dzieci są już świadome



Rozstrzygnięty został zorganizowany dla uczniów szkół konkurs zatytułowany „Co powinniśmy robić, żeby poprawić jakość powietrza”. W Sali sesyjnej urzędu miasta Poznania wręczono nagrody. Zaprezentowane prace świadczą o bardzo wysokim poziomie świadomości ekologicznej u dzieci.

Konkurs został zorganizowany z okazji przypadającego na dzień 14 listopada Dnia Czystego Powietrza, dnia obchodzonego w Polsce od 2005 roku. Prace oceniano w dwóch kategoriach: krótki film i plakat. Konkurs był adresowany dla uczniów szkół podstawowych z terenu metropolii Poznań, w których zamontowano czujniki jakości powietrza. W pierwszej kolejności oceniano przygotowane przez uczniów VII klas krótkie filmy o tematyce związanej z ochroną powietrza. Jury obejrzało 18 filmów. Przyznano 3 nagrody i dwa wyróżnienia. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Lusowie (kl. VI b), drugie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach (kl. VII c), natomiast trzecie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej nr 64 w Poznaniu. Wyróżnienia przyznano uczniom klas siódmych szkół podstawowych w Plewiskach (Szkoła Podstawowa nr 1, kl. VII c) i Swarzędzu (Szkoła Podstawowa nr 2, kl. VII a). Trzy najlepsze filmy nagrodzono przeznaczonymi dla klasy zestawami, na które składały się: laptop i rzutnik, natomiast klasy, których filmy otrzymały wyróżnienia nagrodzono bonami na zakup farb ekologicznych do pomalowania klasy lekcyjnej. Ponadto uczniowie klas nagrodzonych i wyróżnionych otrzymali bilety do kina (ok. 200 osób).
– Bardzo się cieszę, że wzięliście udział w tym konkursie. Prowadzimy wiele działań, ale programy z zakresu edukacji ekologicznej są dla nas szczególnie istotne. Gratuluję wam wszystkim, bez względu na to, które miejsce w konkursie zajęliście. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo podjęliście bardzo ważny i trudny temat – mówiła w trakcie wręczenia nagród Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania.
Rozstrzygnięty został też konkurs plastyczny na plakat związany z ochroną powietrza. Do finału zakwalifikowało się 15 prac. Do 22 listopada będzie można je oglądać na parterze budynku UMP na Placu Kolegiackim. Nagrodzonych zostało 5 plakatów. Przyznano 3 nagrody – programy Corel Draw 2019 i monitory 24 cale oraz 2 wyróżnienia – skanery. Pozostali finaliści otrzymali pendrive`y. Pierwszą nagrodę za plakat otrzymał Maksymiliana Herra uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu.
– O czyste powietrze musimy walczyć wszyscy bez wyjątku. Powietrze nie zna granic. Nawet jeśli w jednej gminie wprowadzimy działania ograniczające emisję szkodliwych pyłów to i tak to zanieczyszczone może do nas dotrzeć, choćby z terenu sąsiedniej gminy, jeśli takie tam panuje – zwracał uwagę Tadeusz Czajka, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, zarazem wójt gminy Tarnowo Podgórne.
Organizatorem konkursów był Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP w Poznaniu, natomiast współorganizatorem było m.in. Stowarzyszenie Metropolia Poznań, które dla klas wyróżnionych w konkursie na film ufundowało bony na zakup farb ekologicznych do pomalowania klasy lekcyjnej.


Tagi:
Ochrona środowiska
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4
 - 5