Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-10-31

Warto się uczyćPonad 100 uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat poznański otrzymało Nagrody Starosty Poznańskiego oraz stypendia Rady Powiatu w Poznaniu. Wysokość nagród i stypendiów wyniosła w sumie ponad 210 tys. zł.

W przedpołudnie 30 października w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu, odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów uczniom, którzy w roku szkolnym 2018/2019 uzyskali średnią ocen co najmniej 5,0. Powiat poznański przeznaczy na ten cel 190 tys. zł. W roku szkolnym 2019/2020 każdy stypendysta będzie otrzymywał 250 zł netto miesięcznie. – Ewenementem na skalę krajową jest fakt, że za osiągnięcia w nauce nagradzamy również uczniów szkół branżowych, którzy także otrzymają nagrody pieniężne – powiedział Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Systematyczna praca, wsparcie ze strony rodziców oraz nauczycieli, jak widać, owocuje – dodał wicestarosta.
Szkoła, która wyróżniła się pod względem liczby stypendystów to Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie. W środę aż 19 osób z tej placówki odebrało stypendia.
Z kolei uczennicą z najwyższą średnią, bo 5,75, jest Maja Hipś, z Zespołu Szkół w Kórniku.
– Na mój sukces wpłynęły lata nauki, którą obecnie traktuję jak zabawę. Sprawia mi ona wiele radości i satysfakcji – powiedziała stypendystka z liceum w Kórniku. – Uczę się dla siebie i dla mojej przyszłości. Każdy przedmiot jest na swój sposób interesujący, ale najwięcej frajdy sprawia mi nauka matematyki – dodaje Maja Hipś.
Od kilku już lat starosta poznański przyznaje również nagrody uczniom, którzy odnoszą sukcesy w sferze naukowej, społecznej czy kulturalnej. Na nagrody przeznaczono łącznie 22 tys. zł.
Czwórka laureatów wyróżniła się w konkursach o zasięgu międzynarodowym oraz ogólnopolskim. Nagrody Starosty Poznańskiego przyznane zostały w wysokości od 1 do 4 tys. złotych. Jedną z laureatek jest Róża Prokopowicz z Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu, która została doceniona za osiągnięcia sportowe w karate tradycyjnym. Róża wywalczyła m.in. I miejsce w konkurencji KATA oraz I miejsce w konkurencji KUMITE w Pucharze Europy w Karate Shotokan w Berlinie. –Ta nagroda jest dla mnie o tyle ważna, że dzięki niej będę mogła pojechać na przykład w listopadzie na Mistrzostwa Świata do Moskwy – powiedziała wielokrotna laureatka zawodów karate. – Od 8 lat intensywnie trenuję sztuki walki, które dają mi wiele satysfakcji. Mimo że treningi są wymagające, a wyjazdów na zawody bywa sporo, potrafię to godzić z nauką w szkole. Choć na początku nie było to łatwe – dodała.
Za doskonałe wyniki w tenisie ziemnym nagrodę otrzymał też Mikołaj Lis z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie. Przywiózł brązowy medal z XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich – 2019, w tenisie ziemnym, w grze podwójnej. Jest także właścicielem II. kółka olimpijskiego przyznawanego przez Polski Komitet Olimpijski zdobywcom pierwszych trzech miejsc w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży oraz Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych.
Zofia Budzyńska wyróżniona została za osiągnięcia w jeździectwie. Uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu zdobyła złoty medal w Halowym Pucharze Polski 2018 w Lesznie, złoty medal w Pucharze Polski w Jakubowicach 2018, srebrny medal w Pucharze Polski w Jakubowicach 2019. W ogólnopolskich zawodach w Jaszkowie wywalczyła I miejsce Grand Prix D/E.
– Dzięki zawodom, w których biorę udział, jestem spełniona i wiem, że chcę to robić. To jest moja pasja – powiedziała laureatka Nagrody Starosty Poznańskiego. – Pieniądze, które zostały mi przyznane, przeznaczę na sprzęt albo na zawody.
Nagrodę Starosty Poznańskiego otrzymał również Jan Mariusz Modzelewski z Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu. Wyróżnił się osiągnięciami sportowymi w kolarstwie szosowym, zdobywając m.in. I miejsce w Finale Pucharu Polski w Koźminku.

 - 1
 - 2
 - 3
 - 4