Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-10-28

Dla żaby, lisa i jelenia linia Poznań – Szczecin też się zmieniaJak czytamy na stronie internetowej, PKP PLK S.A. zapowiadają realizację inwestycji, które pomogą żabom, wilkom, wydrom i jeleniom swobodniej przekraczać tory na linii kolejowej z Poznania do Szczecina.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na ponad 90 obiektach zapewnią przejścia dla ssaków, gadów i płazów. Zarządca infrastruktury podczas prowadzenia inwestycji za 4 mld zł współfinansowanej z instrumentu CEF „Łącząc Europę” dba o skuteczną ochronę środowiska.
Wzdłuż trasy kolejowej z Poznania do Szczecina żyją m.in. wilki, wydry, żółwie błotne i żmije zygzakowate. Z myślą o nich PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują wiadukt pod torami dla małych i średnich zwierząt oraz 8 przepustów dla płazów. Ponadto dla potrzeb zwierzęcych wędrówek zostaną zmodernizowane istniejące obiekty. W sumie ponad 80 obiektów, w tym 66 mostów, 6 wiaduktów i 13 przepustów będzie służyło małym i dużym zwierzętom.
Kolejowe mosty będą wyposażone w specjalne półki, które umożliwią zwierzętom pełzanie, skakanie lub dreptanie nad rzekami. Wiadukty pod i nad linią kolejową pozwolą bezpiecznie przekroczyć tory sarnom, wilkom, dzikom czy lisom. Płazy bez problemu będą korzystać ze specjalnie dla nich dostosowanych przepustów pod torami.
Prace na torach między Wielkopolską a Pomorzem Zachodnim prowadzone są w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”.
Więcej informacji na ten temat na stronie PKP PLK S.A.
 - 1
 - 2
 - 3