Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-09-24

Centrum Szamotuł odzyska blaskRynek w Szamotułach i jego okolice przejdą rewitalizację. W ramach prac modernizacyjnych m.in. nową nawierzchnię zyska płyta Rynku, zainstalowane zostanie nowe oświetlenie i zamontowany monitoring.

W kwietniu 2018 roku Urząd Miasta i Gminy Szamotuły złożył wniosek o dofinansowanie (w ramach WRPO) projektu pod nazwą: „Rewitalizacja centrum miasta wraz z przyległym otoczeniem do pełnienia nowych funkcji społecznych, gospodarczych, kulturalnych i rekreacyjnych poprzez modernizację Rynku i Parku Jana III Sobieskiego w Szamotułach”. Wartość projektu wynosi ponad 14,5 mln zł. W końcu sierpnia 2019 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przyznaniu Szamotułom ponad 8 mln zł (ponad 55 proc. wartości projektu). W przypadku pojawienia się dodatkowych środków Zarząd Województwa nie wyklucza możliwości zwiększenia wsparcia nawet do 85 proc. kosztów zadania.
Wstępna koncepcja zakłada, że w ramach prac rewitalizacyjnych wymieniona zastanie nawierzchnia płyty Rynku – w tym instalacje sanitarne, kanalizacyjne, wodociągowe, energetyczne itp. Kompleksowy remont czeka budynek po siedzibie PKO BP (Rynek 16/17). Po remoncie znajdą tam siedzibę: Straż Miejska, Ośrodek Pomocy Społecznej i Fundacja „Nadzieja”. Rynek będzie oświetlony, monitorowany, powstaną drogi rowerowe, chodniki i parkingi, a także elementy małej architektury i strefy z roślinnością. Dodatkowo w parku Jana III Sobieskiego odbudowane zostanie miasteczko ruchu drogowego, pojawią się nowe ławki, oświetlenie, monitoring i alejki.
W końcu sierpnia burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek i marszałek Marek Woźniak podpisali umowę o dofinansowaniu tej inwestycji. – To największy projekt w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego Szamotuły korzystają. Czerpaliśmy środki z wielu grantów, z wielu dofinansowań, ale ten jest wyjątkowy – przede wszystkim pod względem celu, ale również pod względem form, które w tym projekcie się pojawiają – powiedział Włodzimierz Kaczmarek. – Dla naszych mieszkańców rewitalizacja Rynku to zmiana. Nie tylko chodzi o architekturę i funkcjonalność, to przede wszystkim zmiana w wymiarze kulturowym i społecznym – dodał.
Obecnie trwają konsultacje z mieszkańcami na temat zakresu projektu i jego realizacji w czasie. Po tym powstanie precyzyjny harmonogram prac i określone zostaną terminy ich wykonania. Inwestycja będzie realizowana etapami.
Tagi:
Estetyka przestrzeni, Szamotuły
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4
 - 5
 - 6