Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania




2019-09-19

Czas się zaszczepić



Stowarzyszenie Metropolia Poznań wraz z partnerami opracowało program szczepień przeciwko grypie na terenie Poznania oraz obszaru metropolii Poznań. Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie rozpocznie się już w tym sezonie jesienno-zimowym.

Z darmowych szczepień skorzystać będzie mogło w latach 2019–2022 łącznie 45 tys. osób. Grupę docelową stanowią osoby w wieku 50–64 lata oraz młodsze – 25–49 lat – jeśli wykonują zawód wymagający kontaktu z dużą liczbą ludzi (praca w handlu, transporcie publicznym, m.in. Polskich Kolei Państwowych, Kolei Wielkopolskich i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego), praca w oświacie, ochronie zdrowia, administracji itp.).
Dla osób z niepełnosprawnością oraz opiekunów osób zależnych przygotowano możliwość zorganizowania dojazdu do punktu szczepień oraz zapewnienia wykwalifikowanego opiekuna, który zajmie się członkiem rodziny na czas udzielania szczepienia osobie zainteresowanej uczestnictwem w projekcie.
Osoby, które chciałyby sprawdzić, czy spełniają kryteria uczestnictwa w Programie, mają możliwość wypełnienia formularza kwalifikacyjnego, który jest dostępny na stronie internetowej programu (http://grypa-metropoliapoznan.pl). Szczepienia będą udzielane w punktach zlokalizowanych w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) na terenie metropolii Poznań. Szczegółowy wykaz placówek znajduje się również na stronie projektu. Punkty szczepień będą funkcjonować także w godzinach popołudniowych i w soboty. Chodzi o to, aby dostępność do szczepień była jak największa. Rozpoczęcie szczepień planowane jest na październik br.
Na sezon jesienno-zimowy 2019/2020 przewidziano realizację szczepień przeciw grypie przy wykorzystaniu czterowalentnej szczepionki VaxigripTetra. Szczepionka VaxigripTetra jest wskazana do zapobiegania grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które są zawarte w szczepionce. Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – WHO (dla Półkuli Północnej) oraz z zaleceniami Unii Europejskiej.
Celem głównym programu jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki grypy oraz zwiększenie poziomu wyszczepialności przeciwko grypie wśród mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Poznania. Realizacja programu obejmuje nie tylko dostępność szczepień, ale również działania edukacyjne. Zaplanowano szkolenia nt. profilaktyki grypy dla kadry kierowniczej i służb socjalnych w zakładach pracy, w których pracownicy podlegają zwiększonemu ryzyku zarażenia grypą, oraz szkolenia na pracowników ochrony zdrowia zwiększające wiedzę między innymi na temat standardów postępowania w diagnostyce i leczeniu grypy oraz prawidłowego stosowania antybiotyków.
Grypa pojawia się co roku w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje wysoką gorączkę, pocenie, dreszcze, ból mięśni i stawów, głowy oraz ogólne osłabienie. Liczba zachorowań na grypę podlega z roku na rok dużym zmianom, co jest między innymi spowodowane mutowaniem wirusa i pojawianiem się w kolejnych latach różnych jego szczepów, mniej lub bardziej agresywnych. W sezonie 2017/18 na grypę zachorowało w Polsce ponad 5 mln osób, a rok wcześniej ponad 4 mln, podczas gdy w latach 2006–2008 chorowało 200–300 tys. osób rocznie. Z powodu powikłań pogrypowych umiera w Polsce kilkadziesiąt osób, a w niektórych latach ta liczba sięgała kilkuset.
Projekt pn. Profilaktyczny program szczepień przeciwko grypie w Metropolii Poznań jest realizowany zgodnie z Programem edukacji zdrowotnej i szczepień ochronnych przeciw grypie w populacji MOF Poznania.



Tagi:
Rodzina i zdrowie
 - 1