Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania




2019-06-13

Dofinansowanie projektów innowacyjnych



Wielkopolskie firmy sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich. Eksperci NCBR zapraszają na rozmowy o dotacjach.

14 czerwca w Poznańskim Parku Naukowo -Technologicznym odbędzie się spotkanie z cyklu NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Przedsiębiorcy z regionu będą mieli możliwość uzyskania praktycznej wiedzy jak zdobyć dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację innowacyjnych projektów.
Wielkopolska znajduje się w czołówce, jeżeli chodzi o liczbę dofinansowanych projektów i łączną wysokość otrzymanych kwot w ramach programów realizowanych przez NCBR. W latach 2017-2018 dofinansowano aż 1 157 projektów na łączną kwotę blisko 4 miliardów złotych. Wśród firm z tego regionu, które skorzystały z Funduszy Unijnych są RSQ Technologies i SENTIMENTI.
Budżet tegorocznej edycji Programu prowadzonego przez NCBR wynosi 2,25 mld zł. W ramach „Szybkiej Ścieżki” przedsiębiorcy mogą uzyskać od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych dofinansowania na działalność rozwojową i wspieranie innowacyjnych projektów biznesowych. Starać się mogą o nie zarówno duże firmy jak i start-upy, które realizują innowacyjne projekty, polegające np. na opracowaniu nowej lub rozwoju już istniejącej technologii. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie 80 procent ich projektu. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych. W tym roku nowością jest możliwość udziału w konkursie nie tylko samych firm, ale także konsorcjów przedsiębiorców i jednostek naukowych.
Spotkania składają się z dwóch części: informacyjnej i warsztatowej. W ich trakcie eksperci NCBR prezentują możliwości uzyskania dofinansowania na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań lub udoskonalenie już istniejących produktów lub usług. Przedstawiane są zasady udziału i kryteria oceny w konkursach NCBR finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy mają również możliwość odbycia indywidualnych spotkań z ekspertami, w trakcie których mogą przeanalizować założenia swojego pomysłu i uzyskać porady dotyczące przygotowania projektu B+R.
Eksperci NCBR pokażą konkretne przykłady realizowanych, bądź wdrożonych innowacyjnych projektów dofinansowanych z POIR.
Uczestnikami spotkań są również Beneficjenci, których projekty odniosły sukces na rynku. W Poznaniu o swoich doświadczeniach przy aplikowaniu i realizacji projektu opowiedzą szefowie firmy SENTIMENTI – twórcy oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję i umożliwiającego analizę treści pisanych pod kątem emocji wyrażanych przez nadawców i odczuwanych przez odbiorcę. Stworzone przez nich nowatorskie oprogramowanie wspiera reklamodawców, ale także pozwala wskazywać próby manipulowania odbiorcami treści.
Spotkania dla przedsiębiorców oraz jednostek naukowych realizowane są w całej Polsce od 2018 roku. Do tej pory odbyło się ich blisko 60.
Na spotkaniu NCBR dla Firm każdy przedsiębiorca może dowiedzieć się, jak dobrze zaplanować projekt B+R, na co ma prawo przeznaczyć uzyskane z NCBR dofinansowanie, jak wdrażać rezultaty projektu czy poznać zasady uzyskiwania i rozliczania dofinansowania.
Szczegółowy program spotkania NCBR dla Firm - wsparcie przedsiębiorców z POIR, oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie http://www.NCBRdlaFirm.pl Spotkania są bezpłatne.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.
Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.


Tagi:
Gospodarka i biznes
 - 1