Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-05-14

Wyruszył autobus z przyczepkąNa początku maja na drogach powiatu poznańskiego pojawiły się autobusy z przyczepką na rowery. Linia 471 uruchamiana jest już piąty rok z rzędu.

Powiat poznański z gminą Swarzędz po raz piąty uruchomiły sezonową linię autobusową, na której kursuje pojazd z przyczepką do przewozu rowerów. Autobus nr 471 kursuje we wszystkie soboty, niedziele i święta aż do 13 października br. oraz w dni robocze 21 czerwca i 16 sierpnia.
Linia uruchomiona została 1 maja. Propozycja skierowana jest do rowerzystów, którzy zamierzają dojechać w miejsce, do którego nie prowadzi bezpieczna ścieżka. Trasy autobusu prowadzą przez gminy: Swarzędz, Czerwonak, Murowana Goślina, Suchy Las (Biedrusko), a także Pobiedziska. W ciągu każdego weekendowego dnia autobus wykona 14 kursów. Każdy o długości blisko 50 km. Po dojechaniu autobusem w odpowiednie miejsce będziemy mieli do wyboru szlaki: EuroVelo R1 – R6 i R9, Szlak Kościołów Drewnianych, Małą i Dużą Pętlę Rowerową, Cysterski Szlak Rowerowy oraz Pierścień dookoła Poznania. Dojedziemy również w rejon kąpieliska Tropicana w Owińskach oraz nad jeziora: Stęszewskie, Wronczyńskie i Jerzyńskie.
W ubiegłym roku autobusy z przyczepami pokonały ponad 32 tys. km (o 15 proc. więcej niż w 2017 r.). Przewiozły łącznie blisko 4 tys. pasażerów i 518 rowerów.
– Dużą liczbą połączeń chcemy zachęcić do jazdy na rowerze nie tylko podczas majowych weekendów, ale przez całe wakacje. Jest to doskonały sposób na utrzymanie kondycji i pozbycie się stresu. W ten sposób dbamy o własne zdrowie, jak również o środowisko naturalne – mówi Jan Grabkowski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań (starosta poznański).
Linię ponownie obsługuje Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne, które jako jedyne na terenie metropolii posiada dwie przyczepy do przewozu rowerów, a także autobusy niskopodłogowe przystosowane do ich holowania. Każda z przyczep pomieści około 15 rowerów. Ceny biletów za przejazd autobusem linii 471 są takie same jak w ubiegłym roku. Rozkład jazdy dla autobusów z przyczepką dostępny jest na stronie internetowej gminy Swarzędz.


Ceny biletów dla linii 471 (takie jak w ubiegłym roku):
jednoprzejazdowy: normalny 3 zł/ulgowy 1,50 zł
całodniowy: normalny 5 zł/ulgowy 2,50 zł
grupowy (max. 2 dorosłych + 3 dzieci) jednoprzejazdowy: 6 zł
grupowy całodniowy: 10 zł
W ramach zakupionego biletu przewóz rowerów jest bezpłatny. Honorowany będzie również bilet okresowy PEKA na strefy ABC oraz B, C i BC albo bilet okresowy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.

Tagi:
Ochrona środowiska, Sport i rekreacja
 - 1