Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-03-25

Czas na senioraStowarzyszenie Metropolia Poznań pozyskało dotację z rządowego Programu na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych (ASOS) na realizację cyklu warsztatów dla seniorów w gminach aglomeracji.

To kolejna odsłona projektu senioralnego zapoczątkowanego w ubiegłym roku. Tym razem seniorzy będą mogli skorzystać z 22 dwudniowych warsztatów aktywizujących, podczas których dowiedzą się m.in. o możliwościach zaangażowania w życie samorządu, poznają swój potencjał i odkryją możliwości zaangażowania wolontariackiego oraz będą przełamywać bariery komunikacyjne podczas profesjonalnych warsztatów z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Senior w Radzie Osiedla, senior realizujący inicjatywę lokalną lub przygotowujący ciekawy projekt do budżetu obywatelskiego – to tylko niektóre z tematów zajęć podczas warsztatów.
W ramach projektu zorganizowane zostaną „sesje mentoringowe”, których uczestnicy skorzystają ze wsparcia ekspertów. Podpowiedzą oni np. jak rozwijać działalność klubów seniora. Natomiast dzięki uczestnictwie w „Giełdzie usług dla seniorów” emeryci poznają samorządową ofertę wsparcia dla seniorów i dowiedzą więcej o usługach dla osób starszych w gminie (np. karta seniora, pudełko życia, złota rączka, taksówka dla seniora, książka dla seniora).
Projekt realizowany pod hasłem „Czas na seniora” to nie tylko warsztaty. Powstaną poradniki dla seniorów np. „Robimy projekt senioralny!” ukazujące w przystępny sposób, jak bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim. Opublikowany zostanie także cykl raportów merytorycznych, dzięki którym lepiej poznamy potrzeby seniorów, dowiemy się więcej o dostępnych usługach dla osób starszych, a urzędnicy samorządowi będą mogli wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od kolegów zza miedzy poznając wdrożone już w innych samorządach ciekawe rozwiązania ułatwiające życie osobom starszym.
Projekt będzie realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, dzięki czemu stworzona zostanie platforma wymiany dobrych praktyk oraz możliwe będzie osiągnięcie jeszcze szerszego oddziaływania regionalnego.


Tagi:
Seniorzy
 - 1