2019-03-04

Turyści ruszają na trasy



„Jeśli otwieramy atrakcję turystyczną w aglomeracji poznańskiej, a nie jest to obiekt rangi zamku w Kórniku, adresatem oferty są w dużej mierze mieszkańcy aglomeracji”.

Z Janem Mazurczakiem, Prezesem Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, rozmawia Paweł Napieralski

Marzec to początek sezonu turystycznego. Które z oczekujących na mieszkańców obszaru metropolii Poznań atrakcje warte są szczególnego polecenia?
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) zajmuje się promocją oferty turystycznej metropolii Poznań. W zeszłym roku wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu wprowadziliśmy system certyfikacji atrakcji turystycznych. Każda z nich była oceniana pod kątem wyposażenia, dostępności, oferty i działań promocyjnych. Ostatecznie certyfikat otrzymały 32 obiekty (listę znaleźć można na stronie www.certyfikacja.poznan.travel) – każdy z nich na pewno warto odwiedzić! Na rozpoczęcie sezonu turystycznego radzę się wybrać na spacer Pobiedziskimi Szlakami Nordic Walking w Parku Krajobrazowym Promno, gdzie łany różnokolorowych kwiatów zwiastują nadejście wiosny. Przed Świętami Wielkanocnymi warto też pojechać do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, miejsca znanego z organizacji fantastycznych jarmarków wielkanocnych.

Jakie inne miejsca na ten rok by Pan rekomendował?
Na pewno warte zwiedzenia są również zamek w Kórniku i pałac w Rogalinie. Mało kto wie, że muzeum w Rogalinie posiada atrakcyjną ofertę dla dzieci, uznawaną przez najmłodszych za bardzo atrakcyjną. To obiekt doceniony również przez Polską Organizację Turystyczną (POT). W zeszłym roku Muzeum Pałac w Rogalinie otrzymało od POT certyfikat dla najlepszego produktu turystycznego. To prestiżowe wyróżnienie placówka otrzymała jako jedyne miejsce z naszego województwa. A chcę zwrócić uwagę na fakt, że co roku kapituła ekspertów przegląda przynajmniej kilkaset zgłoszeń, które przychodzą na ten konkurs, i tylko 10 rocznie z całej Polski otrzymuje taki certyfikat. Z miejsc mniej znanych warto odwiedzić Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki – element powstającego Swarzędzkiego Szlaku Meblowego.

Jak Pan ocenia aktywność turystyczną mieszkańców Poznania i okolicznych gmin, czy PLOT prowadził jakieś badania na ten temat?
Dwa lata temu przeprowadziliśmy badania dotyczące atrakcyjności najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców aglomeracji poznańskiej miejsc turystycznych. Okazało się, że mieszkańcy aglomeracji w tych miejscach stanowią największą część turystów. To oznacza, że jeśli otwieramy atrakcję turystyczną w aglomeracji poznańskiej, a nie jest to obiekt rangi zamku w Kórniku, adresatem oferty są w dużej mierze mieszkańcy aglomeracji. Do popularyzacji tych miejsc wśród mieszkańców lokalnych przyczynia się poprawiająca się infrastruktura drogowa i kolejowa. Wzrost zainteresowania turystyczną ofertą okołopoznańską zauważamy też w prowadzonych przez nas punktach informacji turystycznej. Myślę, że zwiększenie zainteresowania turystyką lokalną może mieć związek z sytuacją społeczną, jaka zaistniała po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele. Osoby, które spędzały czas w centrach handlowych, mają teraz więcej czasu wolnego, który muszą zagospodarować we własnym zakresie. Dobrze się więc składa, bo nasza oferta turystyczna jest faktycznie ogromna i atrakcyjna.

Jak spędzają czas wolny mieszkańcy metropolii Poznań – turyści?
Wyniki badań na próbie 1100 osób pozwalają nam wykazać zainteresowanie poszczególnymi aktywnościami. I tak zdecydowanie na pierwszym miejscu nasi turyści stawiają poznawanie przyrody – 47 proc., popularna jest także rekreacja czynna i bierny wypoczynek (odpowiednio 46 i 41 proc.), poznawanie kultury i historii – 38 proc. oraz zwiedzanie zabytków – 32 proc.

Czy wiemy, jakie miejsca cieszą się u nich największą popularnością?
Najpopularniejsze atrakcje metropolii Poznań to Nowe Zoo (389 tys. odwiedzających w 2017 roku), Palmiarnia Poznańska (209 tys.) oraz Kolejka Parkowa Maltanka (141 tys.). Tuż za podium znalazł się Deli Park (102 tys.) oraz Brama Poznania (92 tys.). Na kolejnych miejscach pod względem liczby turystów mamy Arboretum Kórnickie – 85 tys., następnie Muzeum Narodowe w Poznaniu – 77 tys., Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie – 75 tys., Muzeum Pałac w Rogalinie – 70 tys. oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu – 65 tys. To pierwsza dziesiątka najpopularniejszych wśród turystów miejsc. Warto również wspomnieć o nowości w naszej lokalnej turystyce, mam na myśli Park Dzieje w Murowanej Goślinie. Obiekt ten, który w zeszłym roku po raz pierwszy zaistniał w naszym badaniu, odwiedziło ponad 30 tys. osób! Przytoczone dane na temat frekwencji wyraźnie pokazują, że oferta najpopularniejszych atrakcji nie ogranicza się do samego Poznania, ale jest faktycznie metropolitalna i każdy na pewno znajdzie w niej coś dla siebie.





Tagi:
Rodzina i zdrowie, Sport i rekreacja
 - 1