2019-01-31

Metropolia walczy z grypą



W najbliższych latach na terenie metropolii Poznań realizowany będzie program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Projekt będzie prowadzić Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

W końcu 2017 roku biuro Stowarzyszenia Metropolia Poznań wystąpiło z inicjatywą przygotowania programu szczepień dla całego obszaru metropolii. Program uzyskał wymagane akceptacje, w tym Ministerstwa Zdrowia, a Stowarzyszenie złożyło wniosek o jego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że takie dofinansowanie niebawem zostanie przyznane, co pozwoli zrealizować program. Będzie on trwał przez trzy kolejne sezony grypowe, tj. 2019/20, 2020/21 oraz 2021/22. Program zakłada bezpłatne szczepienia dla 45 tys. mieszkańców metropolii Poznań. Będą mogły z niego skorzystać wszystkie osoby w wieku od 50 do 64 lat, a także młodsze, które w pracy kontaktują się z dużą liczbą ludzi. Do tej grupy zaliczają się między innymi osoby zatrudnione w służbie zdrowia, edukacji, szkolnictwie wyższym, handlu, bankach, urzędach, transporcie publicznym, opiece społecznej. Na terenie metropolii zostanie zorganizowanych około 40 równomiernie rozmieszczonych punktów szczepień, aby wszystkim chętnym zapewnić w miarę łatwy dostęp do tego świadczenia. Szczepienia będą także wykonywane w zakładach pracy, które podejmą współpracę i zapewnią pomieszczenie spełniające wymogi sanitarne. Szczegółowe informacje na temat programu będą przekazywane mieszkańcom w połowie tego roku m.in. za pośrednictwem urzędów gmin, mediów lokalnych, dużych zakładów pracy, specjalnego portalu internetowego i strony internetowej Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Grypa pojawia się co roku w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje wysoką gorączkę, pocenie, dreszcze, ból mięśni i stawów, głowy oraz ogólne osłabienie. W tym sezonie grypa jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, ponieważ w Polsce szczyt zachorowań występuje między końcem stycznia a początkiem marca. Jak atakuje grypa? – Gwałtownie i już na początku choroby obserwuje się ostre objawy – odpowiada dr hab. Szczepan Cofta, internista-pulmonolog, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. – Tym różni się od przeziębienia, podczas którego objawy stopniowo przybierają na sile. Jej przyczyną są wirusy, które łatwo się rozprzestrzeniają w warunkach niskiej temperatury i wysokiej wilgotności. Z tego względu nasilenie choroby występuje w miesiącach jesiennych i zimowych – dodaje.
Liczba zachorowań na grypę podlega z roku na rok dużym zmianom, co jest między innymi spowodowane mutowaniem wirusa i pojawianiem się w kolejnych latach różnych jego szczepów, mniej lub bardziej agresywnych. W sezonie 2017/18 na grypę zachorowało w Polsce ponad 5 mln, a rok wcześniej ponad 4 mln osób, podczas gdy w latach 2006–2008 chorowało 200–300 tys. osób rocznie. – Co roku w okresie zimowym zachorowania na grypę przeciążają nasz system podstawowej opieki zdrowotnej, powodują około 30–40 proc. nieobecności w pracy oraz generują poważne koszty ekonomiczne wynikające z absencji chorobowej i kosztów leczenia. Z powodu powikłań pogrypowych umiera w Polsce kilkadziesiąt osób, a w niektórych latach ta liczba sięgała kilkuset – informuje dr Cofta.


Tagi:
Rodzina i zdrowie
 - 1